Sağlık personelinin nöbet ücretleri arttı!

Bu haber SaglikPersonelininSesi.Com tarafından 24 Nisan 2011, Pazar 13:04:30 eklenmiş ve 44948 defa okunmuştur.
Sağlık Bakanlığı, personeline 2009 yılında 80 milyon TL nöbet ücreti ödenirken, yapılan düzenleme ile bu rakam 2010 yılında yüzde 150 arttırılarak 200 milyon TL'ye yükseldi.


Bekar Kamu Çalışanlarına Müjde!

Sağlık Bakanlığı, personeline 2009 yılında 80 milyon TL nöbet ücreti ödenirken, yapılan düzenleme ile bu rakam 2010 yılında yüzde 150 arttırılarak 200 milyon TL'ye yükseldi.

Sağlık Bakanlığı vatandaş memnuniyetinin yanı sıra, sağlık personelinin de motivasyonunu artırmak için değişiklikler yapıyor.

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Mehmet Atasever, nöbet ücretlerindeki değişikliklerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, sözleşmeli personelin nöbet ücreti alabileceğinin müjdesini verdi.

Atasever, halk arasında ''Tam Gün'' Yasası olarak bilinen ve 30 Ocak 2010 tarihli Resmi Gazete yayımlanan, ''Üniversite ve Sağlık Personelinin Tam gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun''un 10. Maddesi ile sağlık personelinin nöbet ücretlerini düzenleyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun ilgili maddesinde değişiklikler yapıldığını anımsattı.

30 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olan söz konusu değişikleri aktaran Atasever, ''Ağız ve Diş sağlığı merkezleri ile 112 acilde çalışan personele de nöbet ücreti alabilme hakkı getirildi. Nöbet ücret ödemelerindeki üst sınır olan 80 saat 130 saate çıkarıldı. Nöbet ücretini alabilmek için en az kesintisiz 8 saat olan nöbet tutma zorunluluğu 6 saate indirildi. İcap nöbetleri için ödenecek saatlik tutar, normal nöbet ücretinin yüzde 30'undan yüzde 40'ına yükseltildi. Sağlık personeli dışındaki diğer personele de nöbet ücreti alma hakkı getirildi. Ayrıca nöbet saat ücretleri önemli ölçüde artırıldı'' bilgisini verdi.

''2009'DA 80, 2010'DA İSE 200 MİLYON TL NÖBET ÜCRETİ ÖDENDİ''

Nöbet ücretlerinde ciddi artışlar olduğunu ifade eden Atasever, şunları kaydetti:

''Bir asistan hekimin bir ayda alabileceği nöbet ücreti yüzde 166 artırılarak 273 TL'den 725 TL'ye, lise mezunu bir hemşirenin bir ayda alabileceği nöbet ücreti yüzde 171 artırılarak 149 TL'den 403 TL'ye çıkarıldı.

Sağlık Bakanlığı, personeline 2009 yılında 80 milyon TL nöbet ücreti ödenirken, yapılan düzenleme ile bu rakam 2010 yılında yüzde 150 arttırılarak 200 milyon TL'ye yükseldi.''


''ARTIK SÖZLEŞMELİ PERSONELE NÖBET ÜCRETİ ÖDENECEK''

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Atasever, daha önce nöbet ücreti ödenmeyen 4924 sayılı personelin nöbet ücreti alıp alamayacağı ile ilgili oluşan tereddütlerin de Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın Maliye Bakanlığı nezdindeki girişimleri ile sonuçlandığını söyledi.

4924 sayılı kanuna tabi sözleşmeli personele, Kanunun yürürlüğe girdiği 30 Ocak tarihinden itibaren herhangi bir başvuruya gerek kalmadan nöbet ücreti ödeneceğinin tüm birimlere anlatan Atasever, ''Nöbet ücreti ödemesine ilişkin kanun değişikliği 30 ocak tarihi itibariyle yürürlüğe girdiğinden dolayı, daha önce nöbet ücreti almaya hak kazandığı halde kendisine nöbet ücreti ödenmeyen 4924 sayılı kanuna tabi sözleşmeli personellerin hak etmiş olduğu nöbet ücretleri de idarelerimizce 15 gün içerisinde ödendi'' diye konuştu
Akşam

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
nöbet ücreti
rümeysa gültekin 2012-08-08 00:30:40
merhabalar. önlisans mezunu anestezi teknikeriyim.8 saatlik nöbet ücretimin ne kadar olması gerekir.hastanemızın hakkımız olan ücreti ödemediğini düşünüyorum. cevap verirseniz ben ve diğer arkadaşlarımın sorusuna cevap vermiş bizi mutlu etmiş olursunuz.ilginize teşekkür ederiz
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
- -
İl ve Halk Sağlığı Müdürlükleri Birleşmeli mi?
EVET
HAYIR
KESİNLİKLE BİRLEŞMELİ
FİKRİM YOK
Personel Sağlık Haber | PersonelSaglik | Sağlık Personelinin Sesi Haber Platformu
© Copyright 2009 - 2014 Personel Sağlık Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayınlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.
PERSONEL
Türk Sağlık-sen
Sağlık Personeli
Personel Sağlık
SAĞLIK
THSK
TKHK
Sağlık-sen
SİYASET
Memurlar
Sağlık Bakanlığı
Mehmet Müezzinoğlu
KURUMSAL
Reklam
Kadromuz
Haber Gönder
LİNKLER
My Memur.Com
Memurdan Al Sat
Personel Sağlık TR
Yandex.Metrica